Превземено од Bigorski.org.mk 12 јануари 2017 лето Господово Почитувани верници, браќа и сестри, хумани граѓани и наши читатали, во овие денови на радосно Божикно ликување, кога си спомнуваме за неискажливото Божјо милосрдие кон човечкиот род, ни се дава можност да покажаме и ние малку милосрдие кон нашите собраќа, членовите на[…]

Апел за помош на семејство Јанкоски

Преземено од Здружение Надеж Мит До нас дојде информација за една самохрана мајка на 3 деца. Тешкиот живот дополнително отежнат поради трите операции од срце на едното дете ја доведе мајката до срцев удар поради кој сега таа е во тешка здравствена состојба. Дополнително на проблемите со срцето, таа е и дијабетичар поради[…]

Aпел за помош на самохрана мајка на три деца

15-годишниот Филип живее со својата самохрана мајка, својата тетка и баба во дом во кој нема струја, ниту други основни услови за живот. Да помогнеме прво со финансиска помош, а втора алтернатива е храната која им е помалку потребна во овој момент. Број на трансакциска сметка: 210501617197435 НЛБ Банка АД[…]

Апел за помош на Филип Ангеловски и неговото семејство

Битката за враќање во нормален живот за младиот кратовец Давид Стојановски (13) продолжува. Момчето кое боледува од остеобластична саркома (малигна неоплазма во коленото), по кратко подобрување на состојбата, повторно има влошена здравствена состојба. Неговиот родител Игор добил предлог од лекарскиот тим на скопските клиники да му биде ампутирана едната нога[…]

Завршен апел за помош на Давид Стојановски

Преземено од ТВ Стар Очајно и соочено со безизлез, семејството Трајановски од Делчево бара помош од хуманите за лекување на 36-годишнот син Аце, кој има редок тип дијабет и компликации кои му го загрозуваат животот. Аце три години се бори со високото ниво на шеќер во крвта, тој го живее својот[…]

Апел за помош на Аце Трајановски

Преземено од ТУКА Дополнителни информации за апелот може да прочитате и ТУКА 20 – годишната Валентина Ѓуреска боледува од церебрална парализа. Денот го поминува помеѓу четирите ѕида во старата куќа сместена во Припор. Ретко излегува од дома, освен на лекарски терапии и куси прошетки со количката во дворот. Додека Валентина како и[…]

Апел за помош на семејството Ѓурески од Скопје

Преземено од Канал5 Елена бара од хуманите помош да си ги види ќерките во бело „Ми остануваат денови, додека можам, барем заматено да ги видам лицата на моите две ќерки и сопругот. Да ги запаметам, оти ако не ја направам потребната операција, ќе останам слепа.“ 40 годишната Елена Николовска со години[…]

Апел за помош на Елена Николовска

На 12.11.2016 година во страотен пожар изгоре куќата на семејството Тодоровски. Покрај тоа што за само неколку мигови го загубија својот дом, семејството за жал ја изгуби и главата на семејството, таткото, кој го загуби животот за време на пожарот. Сега, мајката со двете деца е привремено сместена кај роднини,[…]

Апел за помош на семејството Тодоровски

32 Годишниот Никола Новоселски од с. Муртино-Струмица пред 4 години доживеа тешка сообраќајна несреќа од која сеуште се опоравува. Се здоби со тешки телесни повреди на главата кои предизвикаа трајни последици и се уште се наоѓа во коматозна состојба, без можност да се движи и зборува. По краткото неуспешно лекување[…]

Апел за помош на Никола Новоселски

Зимата ќе биде тешка за ова четиричлено семејство од Гостивар. Љатифе Шаќири со нејзините три деца живе во една мала соба, без минимални услови за пристоен живот. Таа вели дека нејзиниот сопруг е болен и не може да обезбеди ниту храна за своите деца. „Во моментов сопругот е во болница,[…]

Апел за помош на семејството Шаќири

Преземено од Коалиција Боите на животот   Драги пријатели Да и помогнеме на Јасна- самохрана мајка со болен син, која живее во исклучително тешки услови под кирија а нејзиниот син има многу здраствени проблеми. Поради тешката состојба во која се наоѓа, неопходно им е храна и финансиска помош за лекови и кирија[…]

Апел за помош на Јасна- самохрана мајка

“Даниела од Штип која работи во Центарот за советување и помош на жени кои се соочуваат со непланирана бременост “Лидија-Срце што чука“. со нас ја споделува сторијата за едно семејство од Штип кое живее во тешки услови и секојдневно се бори за својата егзистенција. Се работи за самохрана мајка, Александра,[…]

Апел за помош на малиот Михаил и неговото семејство

Драги пријатели, апелот го активираме повторно, зошто ситуацијата на ова семејство е непроменета.. Драгица и Јосе од Велес повторно седат покрај празна трпеза без топол леб и манџа. Двајцата сопружници така ја дочекаа 2016 година, во својот скромен дом без греење, во кој засега има струја но не се знае до[…]

Апел за помош на семејството Крстеви

Антони е прекрасно детенце кое има неполни три години. Во Македонија не е возможно да се дијагностицира неговото заболување, па родителите се приморани тоа да го бараат надвор од границите на нашата држава. Родителите, и покрај сите напори, не можеат самите да ги соберат сите средства за потребните испитувања и[…]

Апел за помош на Антони Махмудовски

Преземено од фб АРСОВСКА ЈАНА е голем франкофон, наша другарка, колешка и нашиот најголен ХЕРОЈ! Таа СЕ БОРЕШЕ против најголемата современа болест наречена РАК и издејствува ПОБЕДА! Се лекуваше 10 месеци во Германија и сега е во ОХРИД, дома, на топло и сигурно каде следува период на опоравување од 3[…]

Апел за помош на Јана Арсовска

Преземено од Телеграф. Откако го изгуби двегодишниот син, откако врз него падна дел од покривот од старата куќа, сиромашниот Стојче Трендафилов остана и без сопругата, сам со две мали деца. Ова е втора трагедија за неполна година што го погоди семејството на Стојчо Трендафилов, кој од минатата година бара да му[…]

Апел за помош на семејството Трендафилови од Оризари – Кочани

Преземено од Вистински Дела На Љубезност „Нивната куќа е во распаѓање и видливи се пукнатини на надворешните ѕидови и попуштени плафони во дел од внатрешните простории. Доколку сте во можност да му помогнете на ова семејство, тоа можете да го сторите на следните жиро сметки: Сања Маневска с. Сујаклари Велес Денарска[…]

Апел за помош на семејството Маневски

Сторијата на телевизијата ТВ 21, за фамилијата Симонови и нивното бебе Лука, која ја пренесе еМагазин, предизвика голем интерес од многу граѓани, кои изразија желба да помогнат. еМагазин разговараше со таткото на Лука, Оливер Симонов, кој им рече дека неколку граѓани веќе ги контактирале преку неговиот број 077 943 438.[…]

Апел за помош на Лука Симонов

Добивајте ги новите апели за помош директно на Вашиот емаил. Се што треба да направите е да го внесете Вашиот емаил во полето: