32 Годишниот Никола Новоселски од с. Муртино-Струмица пред 4 години доживеа тешка сообраќајна несреќа од која сеуште се опоравува. Се здоби со тешки телесни повреди на главата кои предизвикаа трајни последици и се уште се наоѓа во коматозна состојба, без можност да се движи и зборува. По краткото неуспешно лекување[…]

Апел за помош на Никола Новоселски

“Даниела од Штип која работи во Центарот за советување и помош на жени кои се соочуваат со непланирана бременост “Лидија-Срце што чука“. со нас ја споделува сторијата за едно семејство од Штип кое живее во тешки услови и секојдневно се бори за својата егзистенција. Се работи за самохрана мајка, Александра,[…]

Апел за помош на малиот Михаил и неговото семејство

Антони е прекрасно детенце кое има неполни три години. Во Македонија не е возможно да се дијагностицира неговото заболување, па родителите се приморани тоа да го бараат надвор од границите на нашата држава. Родителите, и покрај сите напори, не можеат самите да ги соберат сите средства за потребните испитувања и[…]

Апел за помош на Антони Махмудовски

Преземено од фб АРСОВСКА ЈАНА е голем франкофон, наша другарка, колешка и нашиот најголен ХЕРОЈ! Таа СЕ БОРЕШЕ против најголемата современа болест наречена РАК и издејствува ПОБЕДА! Се лекуваше 10 месеци во Германија и сега е во ОХРИД, дома, на топло и сигурно каде следува период на опоравување од 3[…]

Апел за помош на Јана Арсовска

Преземено од Вистински Дела На Љубезност „Нивната куќа е во распаѓање и видливи се пукнатини на надворешните ѕидови и попуштени плафони во дел од внатрешните простории. Доколку сте во можност да му помогнете на ова семејство, тоа можете да го сторите на следните жиро сметки: Сања Маневска с. Сујаклари Велес Денарска[…]

Апел за помош на семејството Маневски

Малиот Ведран Велиновски од Крива Паланка е детето кое многумина го прогласија за херој, откако беше објавено дека цели три часа се борел со студената вода и калта пред да го спаси неговиот татко. Тој со своите родители и помалиот брат се враќале од годишен одмор кога страшното невреме ги затекнало[…]

Завршен апел за помош на Ведран Велиновски

Обновено на: 02.05.2016 Ели е родена со многу ретка болест, тотален аганглионарен мега колон (нејзините црева не работат) што резултира со исклучително сериозни компликации и животозагрозувачка состојба. Како резултат на нејзината состојба, Ели седум години од детството ги минува живеејќи во болница одделена од своето семејство во придружба само на книгите[…]

Завршен апел за помош на малата Ели

Превземено од: kanal77.mk До сите добри и хумани луѓе, имам девојче со Аперт синдром и е многу редок, проследен со синдактилија (слепени прсти на рацете и нозете) и хидроцефалус (вода во мозок). Операцијата на главата е направена на 2 месечна возраст, меѓутоа операциите за двоење на прстите на рацете и нозете,[…]

Завршен апел за помош на Марија Симовска

Почитувани, Александар Калајџиев е 15 годишно момче од Радовиш, на кое пред 1 месец му беше дијагностициран редок вид на тумор на синусите и носната празнина. Поради агресивната форма на туморот и поради комплексноста на хируршкиот зафат, момчето беше префрлено во Acibadem Kozyategi Hastanesi болницата во Истанбул. Операцијата за отстранување[…]

Завршен апел за помош на Александар од Радовиш

Превземено од Фб групата за Хуманитарна помош за Сашка “Александра Робев-Сашка има 40 години, таа е мајка, сопруга, сестра… Центар на нејзиниот свет се нејзините две деца, плавоокиот Иван кој има 2,5 години и прекрасната Кала која има 10 години и нејзиниот сопруг Константин Робев. Сашка е ликовен уметник кој долги[…]

Завршен апел за помош на Александра Робев-Сашка

Апелот е затворен. Орнела почивај во мир. Дваесeтичетири годишната Орнела Јордановска од мај 2013 гидина ја започна борбата со дијагностициран Morbus Hodgkin-nodular sclerosis III-A, РАК НА ЛИМФНИ ЖЛЕЗДИ на клиниката за хематологија во Скопје.Последниве две години беше изложена на тешки цитостатски кои за жал не беа доволни за нејзиното лекување.Орнела[…]

Затворен апел за помош на Орнела Јордановска

Иван Стојанов од Штип има речиси комплетен прекин на нервните патишта на р’бетниот мозок како последица од операција на циста на вратот, со дијагноза Quadriparesis. Има 24 години и е неподвижен, но современата медицина денес му нуди втора шанса. Докторите од Кина му дадоа надеж дека со трансплатација на матични клетки[…]

Завршен апел за помош на Иван Стојанов

Да му помогнеме на Зоран Ѓорѓиевски, роден 1990 год, од Вевчани на кој му е потребна итна ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА СРЦЕ во странство која чини од 300.000 до 500.000 евра. Зоран уште од рани години страда од многу болести но ситуацијата станува критична кога се јавува дилатативна кардиомиопатија уште на 19[…]

Завршен апел за помош на Зоран Ѓорѓиевски

Трагедија на семејството Фелбаб Животот за семејството Фелбаб се претворил во вистински пекол, кога пролетта 2006. година Недељко (42) тешко се разболел. Откако му пукнала плеврата, овој вреден градежен работник можел само со солзи во очите да гледа како другите одат на работа и заработуваат за леб за своите деца.[…]

Завршен апел за помош на семејството Фелбаб

    По успешниот третман во Унгарија, Билјана Јанеска, која боледува од рак на кожата, продолжува со третмани кои чинат околу 500 евра месечно. Третманите треба да бидат во времетраење од две години. Да и помогнеме да истрае на својот пат кон победата на оваа болест. 210501682246023 NLB TUTUNSKA BANKA –[…]

Завршен апел за помош на Билјана Јанеска

Маја Митевска од Скопје, на само 20 година се соочува со 12 неделна хемотерапија. Таа беше оперирана од карцином на јајник. Операцијата помина успешно, меѓутоа лекувањето не завршува тука. Маја моментално се наоѓа во Michigan каде што се спроведуваат терапиите. Семејството апелира до сите хумании граѓани, доколку сте во можност[…]

Завршен апел за помош на Маја Митевска

         Тамара Димовска има 9 годинки и вродена маана на Рбетниот столб. Првата операција на Тамара беше извршена тука во Македонија пред 2 години. Родителите тогаш за прв пат се обратија за помош до сите хумани луѓе но сега поради немање доволно апаратура тука, Тамара треба повторно[…]

Завршен апел за помош на Тамара Димовска

 Четворочленото семејство Димитриевски од Куманово живеат во многу тешки услови во една соба од двоспратна куќа, без купатило.. Благородна и Драган се невработени и дојдени се до степен да не знаат како да го поминат денот. Драган многу ретко доаѓа до работа, во градежништво. Благородна има работено во оранжерија како[…]

Завршен апел за помош на семејството Димитриевски од Куманово

Добивајте ги новите апели за помош директно на Вашиот емаил. Се што треба да направите е да го внесете Вашиот емаил во полето: