Кога? – 25.12.2016 год. (недела), од 13 до 14 часот. Каде? – ОУ “Григор Прличев” – Железара ФБ настан Собирно место, во дворот на ОУ “Григор Прличев”, недела во 13часот. Да се сплотиме и да помогнеме на ова семејство! Да помогнеме прво со финансиска помош, а втора алтернатива е храната[…]

Хуманитарна акција за Филип и неговото семејство

Преземено од фб. #РетвитниОброк е 93-та недела во акција! Оваа сабота е последниот ден од 2016-та година, да направиме 100- ина бездомници и социјално загрозени лица достоинствено, во позитивен дух за подобро утре да ја испратат оваа 2016 со комплетен топол оброк. Овој петок нема да готвиме заедно, но затоа ве[…]

Ретвитни оброк – сподели храна, сподели среќа! #93

Кога? – 23.12.2016 (петок), 16-19 часот ФБ настан Да ви помогнеме во изработување на новогодишни украси коишто ќе можете да ги подарите, да ги однесете на училиште за лотарија или да ги искористите за украсување на вашите домови,наместо да купувате, на децата ќе им биде плус многу интересно, а вие[…]

Новогодишна хуманитарна работилница

Кога? – 03.12.2016 (сабота) во 21 часот Каде? – Fourplay cafe (Ул. Орце Николов бр. 93 Скопје) ФБ настан Студентската организација ESTIEM LG Skopje ги претставува студентите од Машинскиот Факултет во Скопје. Во досегашниот дел од постоењето на организацијата се направени голем број на хуманитарни акции, па така и оваа[…]

Хуманитарна забава за СОС детско село

Преземено од фб. На 7 Јануари, 2017год, во кино салата во Кратово,во 19:30часот, ве покануваме на хуманитарен Stand Up Show со Сашко Коцев . Влезот ќе биде со симболична цена од 200денари, и сите средства кои ке ги собереме, ке бидат од помош за Давид. Билетите се веќе пуштени во продажба.[…]

Хуманитарен Stand up Comedy Show со Сашко Коцев

Преземено од фб. Вистински Дела На Љубезност Навлегуваме во период од годината кога температурите значително се намалуваат и доведуваат до отежнато секојдневие на бездомниците и социјално загрозените лица. Нивните потреби од храна, топла облека и останато се повеќе се зголемуваат, а достапноста до истите е се по ограничена. За таа цел,[…]

Есенско собирање на донации („Вистински Дела На Љубезност“)

Кога? – 18.12.2016 (недела) во 21 часот Каде? – Play caffe, Скопје ФБ настан Почитувани со искрена благодарност за вашето пријателство и добра волја Ве покануваме да бидете дел од нашата Хуманитарна роденденска забава на 18.12.2016 (недела) со почеток од 21:00h во Плеј Кафе (ул.Македонија). Собраните средства ќе бидат донирани[…]

3 Роденден – Здружение за дислексија “Ајнштајн”

Кога? – 18.12.2016 (недела) од 17 до 20 часот Каде? – Кафе Ли, Скопје ФБ настан Во недела со почеток во 17:00 часот во Кафе Ли ќе се организира хуманитарен настан “Да се дружиме и да помагаме !”. Овој настан е наменет за собирање финансиски средсва за Влатко да успее[…]

Да се дружиме и да помагаме!

Превземено од: фб. „Време е за Розовата прошетка! По осми пат, заедно да чекориме… За оние кои ја водат оваа неизвесна битка… За оние чиј живот е пред огромен предизвик… И во чест на оние кои ги загубивме. На 1-ви октомври во 11 часот, на ШКОЛКА во Градскиот парк. Приклучи се[…]

Напред Розово, прошетка и трка, 2016 – Чекори Против Ракот на Дојка

Кога: 30.08.2016, 20 часот Каде: Book Cafe Magor На 30.08.2016 во 20:00 часот во Book Cafe Magor ќе се одржи Поетска хуманитарна изложба под наслов ,,Приспиванки од Буништето,,. Содржани се 15 поеми, кои го отсликуваат секојдневието и опкружувањето во ,,Градот на Солидарноста,,. Самите поеми ќе можат да бидат украс на вашиот[…]

Поетска хуманитарна изложба

Превземено од фб. Студентите од Факултетот за музичка уметност повторно со својот ентузијазам организираат хуманитарен концерт на 27.10.2016 со почеток од 20:30ч во концертната сала на факултетот. На програмата ќе бидат изведувани дела на Моцарт, Доницети, Сен Санс, Шуман, Пучини и други. Билетот за концертот изнесува 100 денари и посетителите истиот[…]

Хуманитарен Концерт ЗА БОБАН

Превземено од фб. Кога: 08.08.2016 Каде: „Дежа ву“ – Капитол мол   Хуманитарна забава по повод ,, Да ги подржиме болните од рак на клиниката Онкологија во својата борба,, и ,, И ние сме за Борче,,На семинарот ќе учествуваат фризери кои секој од нив ќе се претстави со ,,Кул откачена фризура на[…]

Хуманитарна забава

Превземено од фб. Хуманитарен настан на 18.09.2016год..   „Настан што оваа година e во спомен за луѓето што ги изгубивме… Marjan Nostalgija, Biljana Dzidrova Pakic , но инспирација и поддршка за ХЕРОЈОТ Ведран Велиновски детенцето што ги изгуби братчето и мајката во поплавите – Дојдете – Вклучете се – Поддржете !!![…]

Розева Трка 2016 -Pink Run 2016

Превземено од: фб. Кога: 30.07.2016 во 21:00ч Каде: Бар Чаршија-Битола   Двегодишниот Јован Илиевски од Битола има глауком на двете очи, висок притисок кој често варира, поради што мора да оди на чести контрoли во Бугарија, а можна е и дополнителна операција. Телефонски броеви за донации: за корисници на Телеком 070/143-193[…]

Хуманитарен Концерт на Македонски Евергрини

Превземено од фб. Граѓани на Крушево, гости, младинци, спортисти, двигатели на новата генерација, Ве покануваме да ја покажете вашата хуманост на – 01.08.2016 (понеделник) од 16:30 – 22:00 часот во Спомен куќата на Тодор Проески на Гумење – 02.08.2016 (вторник) од 09 – 15 часот во Градскиот пазар во Крушево. Подарете[…]

Илинденски крводарителски акции

Превземено од: republika.mk   „Во кумановскиот театар утревечер (05.09.2016год.) со почеток во 20 часот ќе биде прикажана претставата „Идиоти“ во режија на Мирослав Петковиќ. Средствата собрани од продажбата на билетите ќе бидат бидат наменети за граѓаните од поплавените подрачја, соопштија денеска од кумановскиот театар. – Сезоната ја започнуваме со оваа претстава во[…]

Кумановскиот театар ја отвора сезоната, a средствата од проджбата на билетите ќе бидат наменети за населението од поплавените подрачја

Кога? – 7-9 март, 2016 година Каде? – слаткарниците на „Magic Cake“ Превземено од БОРКА “Слаткарниците „Magic Cake“ и „Борка“ – Здружение за борба против ракот во име на хуманоста на 7, 8 и 9 Март во слаткарниците на „Magic Cake“ ќе организира за прв пат во Македонија еден сладок[…]

Подарете Љубов и Хуманост за Денот на Жената

Превземено од: фб. Со цел да си ги поминеме убаво Новогодишните и Божиќните празници во креативност, забава и весело дружење би сакале да ве поканиме на *** БОЖИЌНИ ХУМАНИТАРНИ РАБОТИЛНИЦИ *** кадешто ќе се изработуваат оргами и други декорации од хартија со новогодишни божиќни и празнични мотиви. Ајде да научиме да[…]

*** БОЖИЌНИ ХУМАНИТАРНИ РАБОТИЛНИЦИ ***

Добивајте ги новите апели за помош директно на Вашиот емаил. Се што треба да направите е да го внесете Вашиот емаил во полето: