Самохраната мајка Сермина со своите 7 деца е оставена на раб на егзистенција, без никакви средства за живот, ниту можност да им обезбеди на децата барем еден топол оброк во денот. Децата се на следните возрасти:  три ќерки (7 месеци-близначки и 10 години) и четири синови (2, 5, 7 и[…]

Апел за помош на семејство Шакирови

Преземено од фб. На 16.01.2017 година во страотен пожар изгоре куќата на седумчленото семејството Веловски на улицата „Поречка“ во Битола. Покрај тоа што за само неколку мигови го загубија својот дом, за време на пожарот мајката Славица Веловска и ќерката Марија Веловска- матурантка се здобија со тешки изгореници и се хоспитализирани[…]

Апел за помош на семејството Веловски од Битола

На -20 останаа под ведро небо. На 09.01.2017 год  на поларни температури страотен пожар во центарот на Охрид му го пеплоса домот на семејството Садик. Пламените јазици започнале од оџакот а по кратко време целосно им ја уништиле покуќнината, облеката  сите вредни работи нивните спомени. Во меѓувреме, семејството се надева[…]

Апел за помош на семејството Садик

Од 10. 01. 2017 во Skopje City Mall ќе биде поставен пункт за собирање на донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во прифатниот центар за бездомници на Црвен крст на град[…]

Пункт за донации за бездомниците

Во овие претерано ладни зимски денови, преспивањето под отворено небо е невозможно, но за некои луѓе е наизглед единствено решение. Затоа да бидеме “будни” и доколку забележиме бездомник кој е препуштен сам на себе, да го насочиме да оди да се пријави во некои од  пунктовите за бездомници. ЦРВЕН КРСТ[…]

Апел за помош на бездомниците

Преземено од фб. Здружение Дајте Ни Крилја АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО ПЕТЕРЛЕ СУЗАНА,МАРКО И МИРОСЛАВ!!! МАРКО Е СО АУТИЗАМ, ДВАЈЦАТА РОДИТЕЛИ СЕ НЕВРАБОТЕНИ И ЖИВЕАТ СО СОЦИЈАЛНА ПОМОШ ОД 2,300 ДЕНАРИ МЕСЕЧНО . И ИТНО ИМ Е ПОТРЕБНА ПОМОШ !!!! СЕ МОЛАТ СИТЕ ХУМАНИ ГРАЃАНИ ДА ДОНИРААТ ХРАНА,СРЕТСТВА ЗА ЛИЧНА[…]

Апел за помош на семејството Петерле

Преземено од novatv.mk и фб. Во малата куќичка на Симона и Јовица Трајковски во скопски Петровец веќе година и седум месеци нема струја. Се насобрал долг од 360 000 денари кои тие не можат да ги отплатат, па ЕВН има ја прекинала струјата. Дома се тројца. Студот го чувстувавме силно оти малото оганче[…]

Апел за помош на семејството Трајковски од Петровец

Превземено од Bigorski.org.mk 12 јануари 2017 лето Господово Почитувани верници, браќа и сестри, хумани граѓани и наши читатали, во овие денови на радосно Божикно ликување, кога си спомнуваме за неискажливото Божјо милосрдие кон човечкиот род, ни се дава можност да покажаме и ние малку милосрдие кон нашите собраќа, членовите на[…]

Апел за помош на семејство Јанкоски

Преземено од preminportal.com.mk Семејството Христови живеат во трошна куќа  во  населбата Припор и се во незавидна финансиска ситуација. Таткото Владимир има 39 години, и откако падна од камион и ја повреди кичмата, и е со намалени работни способности, а  во моментов не прима никаква социјална помош.Тој и неговите две деца живеат[…]

Апел за помош на семејството Христови

Преземено од Здружение Надеж Мит До нас дојде информација за една самохрана мајка на 3 деца. Тешкиот живот дополнително отежнат поради трите операции од срце на едното дете ја доведе мајката до срцев удар поради кој сега таа е во тешка здравствена состојба. Дополнително на проблемите со срцето, таа е и дијабетичар поради[…]

Aпел за помош на самохрана мајка на три деца

Преземено од fokus.mk Сузана Минов, студентка по психологија, втора година на Филозофскиот факултет, ги моли сите добри и хумани луѓе за помош. Откако пред три години починал нејзиниот татко, мајка и едвам врзувала крај со крај. Во зима им било најтешко, поради зголемените трошоци за греење, па Сузана вели дека дома[…]

Апел за помош на Сузана и нејзините мајка и братче

15-годишниот Филип живее со својата самохрана мајка, својата тетка и баба во дом во кој нема струја, ниту други основни услови за живот. Да помогнеме прво со финансиска помош, а втора алтернатива е храната која им е помалку потребна во овој момент. Број на трансакциска сметка: 210501617197435 НЛБ Банка АД[…]

Апел за помош на Филип Ангеловски и неговото семејство

„Самохрана мајка сум, живеам под кирија, живеам со син кој е малолетен!Ве замолувам за помош за основни намирници за јадење и хигиена, јас сум и без шпорет електричен, готвам на плинско решо…….., имам потреба од многу работи но …..сега основно ми е храна, финансиски средства за кирија и сметки и[…]

Апел за помош на самохрана мајка

Преземено од ТУКА Дополнителни информации за апелот може да прочитате и ТУКА 20 – годишната Валентина Ѓуреска боледува од церебрална парализа. Денот го поминува помеѓу четирите ѕида во старата куќа сместена во Припор. Ретко излегува од дома, освен на лекарски терапии и куси прошетки со количката во дворот. Додека Валентина како и[…]

Апел за помош на семејството Ѓурески од Скопје

На 12.11.2016 година во страотен пожар изгоре куќата на семејството Тодоровски. Покрај тоа што за само неколку мигови го загубија својот дом, семејството за жал ја изгуби и главата на семејството, таткото, кој го загуби животот за време на пожарот. Сега, мајката со двете деца е привремено сместена кај роднини,[…]

Апел за помош на семејството Тодоровски

Зимата ќе биде тешка за ова четиричлено семејство од Гостивар. Љатифе Шаќири со нејзините три деца живе во една мала соба, без минимални услови за пристоен живот. Таа вели дека нејзиниот сопруг е болен и не може да обезбеди ниту храна за своите деца. „Во моментов сопругот е во болница,[…]

Апел за помош на семејството Шаќири

Преземено од Коалиција Боите на животот   Драги пријатели Да и помогнеме на Јасна- самохрана мајка со болен син, која живее во исклучително тешки услови под кирија а нејзиниот син има многу здраствени проблеми. Поради тешката состојба во која се наоѓа, неопходно им е храна и финансиска помош за лекови и кирија[…]

Апел за помош на Јасна- самохрана мајка

Ништо на светов, чинам, не е поважно од грижата за детето. Херман Гмајнер   Ние, СОС Детско село Македонија, после 15 години посветеност, згрижени над 150 деца без родители и родителска грижа, поддржани над 500 деца во ризик во нивните биолошки семејства и овозможени услуги на 45.000 деца и семејства[…]

Честитајте ја 2017 година со новогодишни честитки од СОС Детското село

Добивајте ги новите апели за помош директно на Вашиот емаил. Се што треба да направите е да го внесете Вашиот емаил во полето: