На -20 останаа под ведро небо. На 09.01.2017 год  на поларни температури страотен пожар во центарот на Охрид му го пеплоса домот на семејството Садик. Пламените јазици започнале од оџакот а по кратко време целосно им ја уништиле покуќнината, облеката  сите вредни работи нивните спомени. Во меѓувреме, семејството се надева[…]

Апел за помош на семејството Садик

Од 10. 01. 2017 во Skopje City Mall ќе биде поставен пункт за собирање на донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во прифатниот центар за бездомници на Црвен крст на град[…]

Пункт за донации за бездомниците

Во овие претерано ладни зимски денови, преспивањето под отворено небо е невозможно, но за некои луѓе е наизглед единствено решение. Затоа да бидеме “будни” и доколку забележиме бездомник кој е препуштен сам на себе, да го насочиме да оди да се пријави во некои од  пунктовите за бездомници. ЦРВЕН КРСТ[…]

Апел за помош на бездомниците

Преземено од фб. Здружение Дајте Ни Крилја АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО ПЕТЕРЛЕ СУЗАНА,МАРКО И МИРОСЛАВ!!! МАРКО Е СО АУТИЗАМ, ДВАЈЦАТА РОДИТЕЛИ СЕ НЕВРАБОТЕНИ И ЖИВЕАТ СО СОЦИЈАЛНА ПОМОШ ОД 2,300 ДЕНАРИ МЕСЕЧНО . И ИТНО ИМ Е ПОТРЕБНА ПОМОШ !!!! СЕ МОЛАТ СИТЕ ХУМАНИ ГРАЃАНИ ДА ДОНИРААТ ХРАНА,СРЕТСТВА ЗА ЛИЧНА[…]

Апел за помош на семејството Петерле

Преземено од novatv.mk и фб. Во малата куќичка на Симона и Јовица Трајковски во скопски Петровец веќе година и седум месеци нема струја. Се насобрал долг од 360 000 денари кои тие не можат да ги отплатат, па ЕВН има ја прекинала струјата. Дома се тројца. Студот го чувстувавме силно оти малото оганче[…]

Апел за помош на семејството Трајковски од Петровец

Превземено од Bigorski.org.mk 12 јануари 2017 лето Господово Почитувани верници, браќа и сестри, хумани граѓани и наши читатали, во овие денови на радосно Божикно ликување, кога си спомнуваме за неискажливото Божјо милосрдие кон човечкиот род, ни се дава можност да покажаме и ние малку милосрдие кон нашите собраќа, членовите на[…]

Апел за помош на семејство Јанкоски

Преземено од фб. и taratur.com Сметка: 200003116276118 Примач: 2900886 Абил Незовски Банка на примач: Стопанска Банка А.Д. – Скопје … или преку лице на примач овластено од фамилијата Курто Суловски – 071/503-210 Семејството на Абил ќе ви биде благодарно за секаков вид на помош која ќе му се пружи.

Апел за помош на Абил Незовски

Преземено од preminportal.com.mk Семејството Христови живеат во трошна куќа  во  населбата Припор и се во незавидна финансиска ситуација. Таткото Владимир има 39 години, и откако падна од камион и ја повреди кичмата, и е со намалени работни способности, а  во моментов не прима никаква социјална помош.Тој и неговите две деца живеат[…]

Апел за помош на семејството Христови

Преземено од telegraf.mk За Мартин две години се бара донор на коскена срцевина. Фондот за здравствено осигурување одобри повеќе од 150.000 евра за лекувањето, но на семејството му е потребна помош за останатите трошоци. Долги и полни со неизвесност се деновите на 11-годишниот Мартин од Велес, кој боледува од таласемија (вид[…]

Апел за помош на Мартин од Велес

Преземено од Здружение Надеж Мит До нас дојде информација за една самохрана мајка на 3 деца. Тешкиот живот дополнително отежнат поради трите операции од срце на едното дете ја доведе мајката до срцев удар поради кој сега таа е во тешка здравствена состојба. Дополнително на проблемите со срцето, таа е и дијабетичар поради[…]

Aпел за помош на самохрана мајка на три деца

Преземено од fokus.mk Сузана Минов, студентка по психологија, втора година на Филозофскиот факултет, ги моли сите добри и хумани луѓе за помош. Откако пред три години починал нејзиниот татко, мајка и едвам врзувала крај со крај. Во зима им било најтешко, поради зголемените трошоци за греење, па Сузана вели дека дома[…]

Апел за помош на Сузана и нејзините мајка и братче

Снежана Трајановска боледува од малигнен канцер и е во прв стадум. Ракот е пронајден на тироидната жлезда, направена е операција и делумно е остранет ракот потребно е сега со хемотерапии, зрачења и лекување да се стопира проширувањето на ракот по можност и да се уништи болеста комлетно. За сето тоа[…]

Апел за помош на Снежана Трајковска

15-годишниот Филип живее со својата самохрана мајка, својата тетка и баба во дом во кој нема струја, ниту други основни услови за живот. Да помогнеме прво со финансиска помош, а втора алтернатива е храната која им е помалку потребна во овој момент. Број на трансакциска сметка: 210501617197435 НЛБ Банка АД[…]

Апел за помош на Филип Ангеловски и неговото семејство

„Самохрана мајка сум, живеам под кирија, живеам со син кој е малолетен!Ве замолувам за помош за основни намирници за јадење и хигиена, јас сум и без шпорет електричен, готвам на плинско решо…….., имам потреба од многу работи но …..сега основно ми е храна, финансиски средства за кирија и сметки и[…]

Апел за помош на самохрана мајка

Преземено од ТВ Стар Очајно и соочено со безизлез, семејството Трајановски од Делчево бара помош од хуманите за лекување на 36-годишнот син Аце, кој има редок тип дијабет и компликации кои му го загрозуваат животот. Аце три години се бори со високото ниво на шеќер во крвта, тој го живее својот[…]

Апел за помош на Аце Трајановски

Преземено од ТУКА Дополнителни информации за апелот може да прочитате и ТУКА 20 – годишната Валентина Ѓуреска боледува од церебрална парализа. Денот го поминува помеѓу четирите ѕида во старата куќа сместена во Припор. Ретко излегува од дома, освен на лекарски терапии и куси прошетки со количката во дворот. Додека Валентина како и[…]

Апел за помош на семејството Ѓурески од Скопје

Преземено од фб. „Пријатели и пријателки, оние коишто ме познаваат лично и не. Се обраќам до сите вас бидејќи ми е потребна вашата помош повеќе од кога било. Последно да е да треба да си помагаме за вакви работи, но кога дошло мора до крај… Имено, како што веќе знаат некои[…]

Апел за помош на Влатко Мицкоски

Игор Ивановски боледува од малигна неоплазма на дебелото црево и респираторните органи. Toj итно мора да се лекува, а сумата која е потребна семејството не може само да ја обезбеди. Да помогнеме! Телефонски броеви за донации: 070 143-115 (за корисници на Телеком) 143-477 (за корисници на Оне.ВИП) Преземено од Фондација Телеком[…]

Апел за помош на Игор Ивановски

Добивајте ги новите апели за помош директно на Вашиот емаил. Се што треба да направите е да го внесете Вашиот емаил во полето: