Завршен апел :ГЛАД во семејството Грнчаровски

8

Седум гладни детски усти во семејството Грнчаровски – храна денеска имаше само за најмалото

Плач од глад во домот на семејството Грнчаровски. Сите оние кои сакаат да им помогнат може да донираат на нивната жиро сметката 300007020452733 – Комерцијална банка.

Само најмалото од седумте деца, двегодишниот Даниел денеска имал оброк. Шише млеко подарено од милозливата сосетка.

„Ми помага кој колку може. Ама не знаеме секој ден како ќе го поминеме“, раскажа Лилјана Лазарова, мајка на децата.

Во малата собичка домот на ова семејство мајката низ солзи раскажуваше за животот без денар, без јадење, без среќа.

Денеска најголема радост за малечките беше портокалот и јаболкото што им ги дадовме. Рамноправно ги поделија. Не примаат никаква социјалана помош.

Сопругот не се пријавил навреме и го изгубиле социјалното, треба да чекаат цели 6 месеци до наредниот рок. Сега немаат пари ниту за нови документи.

Лилјана моли и бара помош, барем работа за еден за да можат да се прехранат.

Превземено од: Канал 5

Сторијата на Канал 5 содржи и видео снимка, погледнете и видете со што се соочува семејството…

Здружението Хуманост без граници поттикнува превземање на апелите за помош единствено за хуманитарни цели. Здружението се оградува од било какво користење на апелите за помош за политички цели, политичка пропаганда и ширење на верска, национална, политичка и друг вид омраза.

Објави мислење

16 коментари

 1. Објавено од Koki, на Одговори

  Dali ima broj od Tmobile za donacija na semejstvoto Grncarovski

 2. Објавено од Mitko, на Одговори

  Jas mi doniral preku T-mobile i ONE otvorete humanitarni broevi za donacija.

 3. Објавено од Boris, на Одговори

  Kako se donira ?? Dali samo preku transakciona ?

  I dali semejstvoto e od Skopje i ako imate adresa ve molam pratete po mail (ako se od Skopje)

 4. Објавено од Sun Luna, на Одговори

  od paypal moze li da se prefrlat ???

 5. Објавено од Maja, на Одговори

  Kazete koja e adresata na ludjevo, da donirame se shto treba a i hrana sekako…a jas vece doniram pari preku smetka…

 6. Објавено од simona, на Одговори

  marija i daniel !! jas dadinja ke dojdam od germanija pa ke vi pomognam ! :'( koj saka da pomogne ve molam soberejtese i pomognete ..oni se moj bratucedi.zivejat vo skopjje ;(

 7. Објавено од Nebojsha Dodevski Gricko, на Одговори

  edna rabota da vi kazam od iskyustvo 90% parite gi lapa drzavata ako nekoj saka da pomogne neka doznae kaj ziveat i neka im odnese i sekoj eden pocnuvajki od mene moze dovolno da pomogne ako znate kaj ziveat pisete

 8. Објавено од simona, на Одговори

  da jas sum i bratucetka … ama ke dojdam 26 vo makedonija

 9. Објавено од simona, на Одговори

  i ja znam adresata .

 10. Објавено од Simona Grncarovska, на Одговори

  jas mozam da pomognam . ja znam adresata

 11. Објавено од Nebojsha Dodevski Gricko, на Одговори

  pratimi ja u fb adresata

 12. Објавено од Martinio, на Одговори

  If I could I would pay a little but it’s safe? said that their account is!
  I know the family “and when I give something,” then only personal
  The city gets 90%
  Love greetings to Oresani

 13. Објавено од Martinio, на Одговори

  they leave in Oresani near selenikovo

 14. Објавено од Ana Bineva, на Одговори

  доколку ја знаете адресата и телефонски број од луѓето ве молам да ми ја доставите како би можела да испратам пакет. Поздрав!

 15. Објавено од Danica Ivanovska Lepojevic, на Одговори

  Каква е ситуацијата во семејството сега, дали некој знае? Ви благодарам.

 16. Објавено од Lejla, на Одговори

  dusicika mala… ebati drzavata prokleta…samo vakvi situacii ke se desavaat da nema hrana za svoite deca a kamoli neso poveke….pa i socijalna pomos da im se ukine..ccc

Добивајте ги новите апели за помош директно на Вашиот емаил. Се што треба да направите е да го внесете Вашиот емаил во полето: