Завршен апел : Да му помогнеме на Никола Велјаноски

0

 

Дваесет и девет годишниот прилепчанец Никола Велјаноски од лани живее со надеж дека еден ден ќе ја победи болеста, ќе стане од кревет и ќе им помага на своите родители.


Верува оти со хемотерапијата која ја прима двапати месечно и со хируршки зафат ќе се спаси од ракот на карлицата и од неподносливите болки и дека ќе биде корисен за семејството. бидејќи, како што вели, неговиот, животот на татко му кој 4 години лежи неподвижен во соседната соба и на неговата мајка која деноноќно се грижи за двајцата го прават неподнослив.

Семејството Велјаноски живее во трошна куќа во населбата Рид со социјална помош од 1.800 денари.

Живко 18 години работел во поранешната фабрика „Партизан“. откако решиле да ја стават во стечај и да ја ликвидираат, разбрал дека за 12 години нему се платени придонесите за здравствено и пензиско осигурување, а кренал раце и од инвалидска пензија оти со инсулт,склероза и парализа за Комисијата, Живко бил здрав.

Само за лекови и за превоз на Никола до Скопје,вели неговата мајка, месечно им се потребни 10 илјади денари.

Во беда, со позајмени пари и големо трпение битката со болеста на Никола во семејството Велјаноски продолжува. Бараат ама не сакаат голема помош од надлежните, доволно велат им се пари за нега и еднаш месечно бесплатен превоз за Никола со санитетско возило до Скопје.

Сите хумани луѓе кои сакаат да му помогнат на семејството Велјаноски можат да се донираат средства на следната жиро сметка со број: 300027045717740 – Никола Велјаноски.

Прилив од странство на девизна сметка :

Име и презиме: Nikolce Veljanoski
Адреса: Blaga Ruzeto 31 Prilep
Acc No. 0230705342305
IBAN Број на сметка: MK07300307053423018

Името на банката: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE
Адреса на банката: KEJ DIMITAR VLAHOV 4;
SWIFT кoд: KOBSMK2XPRB.

 

Канал 5 за Никола

Фејсбук страница: Да му помогнеме на Никола Велјаноски

Здружението Хуманост без граници поттикнува превземање на апелите за помош единствено за хуманитарни цели. Здружението се оградува од било какво користење на апелите за помош за политички цели, политичка пропаганда и ширење на верска, национална, политичка и друг вид омраза.

Објави мислење

21 коментари

 1. Објавено од oliver, на Одговори

  sto pobrzo da ozdravis tvojot zet za sestra

 2. Објавено од Sasa, на Одговори

  ima li smetka da se prati pomos od inostranstvo? fala (IBAN,BIC)

 3. Објавено од Џоки, на Одговори

  Да објавите неточни податоци за донирање е исто како да сте му одмогнале на човекот. Приберете се и наведете ги точните податоци за девизната сметка.
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=217997621584992&set=a.217997598251661.66481.211382385579849&type
  Ако не сте кадарни да помагате, барем немојте да одмагате.

 4. Објавено од аааа, на Одговори

  Треба да се направи да може да се плаќа и преку Мобилен` да се донира по 100 денари` јас верувам дека секој хуман човек веднаш ќе се јави на тоа број“` потребно е да се побара помош и преку мобилните оператори` тогаш тој што сака да донира пари` ќе има брз пристап поздрав !

 5. Објавено од Atanas, на Одговори

  A so ovaj telefonski broj mozat da se doniraat pari ili e telefon za kontakt so semejstvoto?

 6. Објавено од alek, на Одговори

  brojot sto e naveden ne e broj za donacii greska e na kreatorot ili….
  neka navedat broj oti ovaj ne e vo funkcija a toj so ja napravil greskata i ne ja popravil
  da plukni i da se udaj

 7. Објавено од dijana, на Одговори

  seuste nema broj:(

 8. Објавено од POMOS, на Одговори
 9. Објавено од nikolce, на Одговори

  ve molam pomognetemi bidete humani

 10. Објавено од olli, на Одговори

  ZOSTO seuste nema telefonski broj na koj so povik ke moze da se donira 100 denari?????

 11. Објавено од Ѓорѓи Христовски, на Одговори

  Најпрактичен начин за донирање е преку телефонски број.
  Јас секогаш донирам на овој начин.
  Овде се отвора и друго прашање, (иако секогаш донирам), каде се моите пари кои мојата институција секој месец ги уплатува во фондот за здравство, а од нив ни денар не сум искористил веќе дваесет и осум години,
  Сметам дека тие пари би требало да ги добијат токму овие тешко болни лица.

 12. Објавено од Nina, на Одговори

  Душичка !!! луге кој колку може нека помага, нема полошо од ова.не му ја убивајте и последната надеж а таа е нашата хуманост. Николче се надевам ке се избориш !!! Биди силен.

 13. Објавено од dac, на Одговори

  dali morase nego bas ova da mu se desi tragedija se celo semejstvo koj moze neka pomaga posto zasluzuva nikola

 14. Објавено од Katerina, на Одговори

  Na facebook stranata za pomos za zal e objavena pogresna IBAN smetka. Naprotiv, taa sto e gore navedena e tocna. Jas donirav od stranstvo. Se nadevam mu pomognav na Nikolce…

 15. Објавено од nikolce, на Одговори

  VE MOLAM POMOGNETEMI

 16. Објавено од nikolce, на Одговори

  POMOGNETEMI AKO STE HUMNI

 17. Објавено од vangelica, на Одговори

  ne e vo red da se ostava pogresen broj , toj broj e na privatno lice grevota za lugeto sto im odmagate

 18. Објавено од Blasko Dimkovski, на Одговори

  Nikolce dokolku go procitas mejlot,ako si vo moznost vrati mi poraka na mojot mejl.sakam da doniram od stranstvo, samo neka bide brojot od smetkata tocen,ti posakuvam zdravje!

 19. Објавено од Blasko Dimkovski, на Одговори
 20. Објавено од NIKOLCE, на Одговори

  ve molam da mi pomognete mi trebaat paricna pomos za lekovi

 21. Објавено од Diplomat, на Одговори

  HELP

Добивајте ги новите апели за помош директно на Вашиот емаил. Се што треба да направите е да го внесете Вашиот емаил во полето: