11267640_10203937194782165_1349633392_n

Да подадеме рака, и да помогнеме. Да спасиме една мајка, да дариме живот на еден човек! Со нашето “Малку ” да помогнеме на оние на кои помошта им е најпотребна. Зорица Богоевска е мајка на две малолетни деца. Зорица болеува од рак на коскената срцевина и крвта. Поради ризик канцерот[…]

Апел за помош на Зорица Богоевска

11205588_10155656251450195_67632478077673429_n

Животот на еден млад човек е во прашање. Да се обединиме, сите заедно, да помогнеме Никола да ги доживее сите животни радости здрав! Дваесет и седум годишниот Никола Докиќ боледува од Хочинг лимфон, рак на лимфните садови, кој му е дијагностициран во 2007 година. Неопходна му е терапија која што ќе[…]

Апел за помош на Никола Докиќ

a-heart-to-god2-400x300

Да подадеме рака и како и секогаш досега, да помогнеме Јовица Крстевски ја очекува нашата помош. Тој боледува од параплегија на долните екстремитети, болест која го остава неподвижен. Единствена негова надеж е заминувањето во Кина на операција на рбетниот столб, но сумата која е потребна се 26000 долари. Да помогнеме,[…]

Aпел за помош на Јовица Крстевски

11070246_10152771553502507_1828281032379238542_n

Ања Арсовска е едно малечко сонце , кое засвети на овој свет во мај 2010 година, и донесе многу радост кај тато, мама и двете братчиња. И покрај финансиските потешкотии на семејството во кое никој не е вработен, ведрината и семејната благосостојба траела 1,5 години, кога родителите со соочиле со[…]

Апел за помош на Ања Арсовска

11075176_418967834952478_8367425056093649930_n

“Јас сум  Ана Мишова од Кавадарци, имам повреда на р’бетниот столб,и заради тоа морав да одам на третман со матични клетки во Р.Кина за да можам да се движам самостојно.Но поради немање на доволно финансиски средства бев принудена да собирам донации. И така во тој за мене многу тежок момент,[…]

Ана Мишова: “На многу од нас вашето “малку” ни значи многу.”

11251409_10204401426333070_1216835533_n

На 29 мај од 13 часот до 15 часот ќе бидеме пред Спомен Куќата на Мајка Тереза во Скопје, каде ќе се одржи хуманитарна собирна акција за помош на три социјални семејства. Под мотото “Нашето Малку за некого Многу”, здружението “Хуманост без граници” ве поканува да усреќиме три социјални семејства[…]

“Нашето Малку за некого Многу”- Хуманитарна собирна акција

11185821_10203864343511868_268682776_n

Информацијата во целост е превземена од http://labunista.mk/ “Jасин е слатко мало детенце кое што својот прв роденден го прослави во февруари. Ова малечко сонце константно им го развеселува животот на своите родители и роднини мамејќи им насмевки, радост и гордост. Негова омилена храна се чоколадите а она во што најмногу ужива[…]

Апел за медицинска помош за малиот Јасин од Октиси!

11111055_397189120465270_1144399190204377822_n

Превземено од Фб Профилот на “Пеперутка“-невладина, непрофитна и независна организација, основана на 30.12.2003 година од страна на родители чии деца се лекувани на одделот за онкологија при Детската клиника во Скопје.   “Поради потребите кои ги налага лекувањето на рак и леукемија, во 2014 година здружението Пеперутка ја отвори првата родителска[…]

За подобри услови во родителската куќа заедно со Здружение “Пеперутка”

1376441_1419521024930652_15281785_n

Почитувани, Црвениот крст на Република Македонија преку Општинската организација на Црвениот крст на Куманово обезбеди хуманитарна помош на 110 семејства кои се зафатени од последиците на неодамнешните немили случувања во Дива населба (урбана заедница Тоде Мендол), Куманово. Доделена е помош во храна, средства за хигиена, средства за дезинфекција, ќебиња, вода[…]

Акција на Црвениот Крст за помош за Куманово

admir

Да му помогнеме на семејството Рамадани. Адмир не е обично дете со пет години. Неговите пет години се исполнети со грижи и одговорности поголеми од скоро на сите негови врсници. Игрите и дружбата со неговите врсници не е негово секојдневие… Петгодишното  детенце Адмир се грижи за двајцата слепи родители, Шенај[…]

Апел за помош на семејството на петгодишниот Адмир Рамадани

10687123_10206464126552182_4247884161116674643_n

  -Моника Петковска, борец за подобро утре, хуманитарец, активист, филантроп, иницијатор на акцијата за помош на Тетка Митра “Не верувам дека постои човек што би кажал нешто против хуманоста. Едноставно, има нешто што те тера да се насмевнеш, и со насмевка да зборуваш за хуманоста, да бидеш хуман. Можеби грешам,[…]

Моника Петковска: “Во хуманоста се гледа големината на еден човек”

11245432_1153269364698947_1250683692_n

-Николовска Маргаритa, Жената- Борец, мајката на Никола Николовски, момчето кое се оперираше од срцева маана во Гермнаија, за борбата на Никола и целото семејство. “Пред 15 години Никола, мојот син се сочи со една од најтешките дијагнози на болест на своето срце,WPW SVPT на срцевиот мускул хронично заболување на нервниот[…]

Маргарита Николовска: “Никола е здрав полуматурант кој граби кон животот со полна пареа , благодариме”

boy-guitar-nature-pants-Favim.com-499571

Да помогнеме, да подадеме  рака како и секогаш досега, и да спасиме живот заедно! Зошто, секој има право на живот! Да му помогнеме на младиот Иван Трајковски да го сочува своето здравје и живот! Иван боледува од B- акутна леукемија. Тој мора да замине под итно во Германија на лекување.Сумата[…]

Апел за помош на Иван Трајковски

10501970_824011841017785_4854156010993394765_n

Јовица Богојев боледува од гигантноклеточен тумор на рбетниот столб (Л5С1 пршлен). По неуспешните третмани во Македонија тој итно е упатен во странство, поточно во Бањица, Белград, но средствата кои се побаруваат се во износ од 10000 евра, сума која Jовица не може сам да ја покрие. Замолуваме за помош, секој[…]

Апел за помош на Јовица Богојев

11185790_10153323785391350_1978895519_n

Дваесeтичетири годишната Орнела Јордановска од мај 2013 гидина ја започна борбата со дијагностициран Morbus Hodgkin-nodular sclerosis III-A, РАК НА ЛИМФНИ ЖЛЕЗДИ на клиниката за хематологија во Скопје.Последниве две години беше изложена на тешки цитостатски кои за жал не беа доволни за нејзиното лекување.Орнела треба ИТНО да започне терапија со лек[…]

Апел за помош на Орнела Јордановска

11070257_1723337144559477_3242428773982117675_n

Мери Андоновска е мајка на две малолетни дечиња кои во последнава година живеат без електрична енергија. Без никакви финансиски примања, мајката е принудена да побара помош од сите вас. За овие дечиња да не седат во темнина и да не читаат и пишуваат на свеќа, потребна им е финансиска помош со која[…]

Апел за помош на самохрана мајка од Куманово

Helping-Hands

Трагедија на семејството Фелбаб Животот за семејството Фелбаб се претворил во вистински пекол, кога пролетта 2006. година Недељко (42) тешко се разболел. Откако му пукнала плеврата, овој вреден градежен работник можел само со солзи во очите да гледа како другите одат на работа и заработуваат за леб за своите деца.[…]

Апел за помош на семејството Фелбаб

qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq

    Да помогнеме, да подадеме рака, да спасиме едно дете. На четитригодишниот Михаил Јолески од Кичево дијагностицирана му е тешка хронична аномалија на бубрезите, поточно лев бубрег со многу ниска функција и десен бубрег огормен, со дилантација (проширен) со стеноза на мочен утерис. За неговото лекување потребни се 10.000[…]

Апел за помош на малиот Михаил Јолески

Добивајте ги новите апели за помош директно на Вашиот емаил. Се што треба да направите е да го внесете Вашиот емаил во полето: